Regnskap

Hvorfor må jeg bekrefte min identitet med BankID for å kunne autorisere betalinger?

Vi har et løpende fokus på sikkerhet i våre løsninger og har i forhold til autorisering av betalinger, forbedret sikkerheten ved å legge inn krav om bekreftelse av brukerens identitet ved bruk av BankID.

Dette er en generell sikkerhetsforbedring, men også et krav fra flere banker for å kunne godkjenne betalinger fra regnskapssystemet (ref. hvitvaskingsloven §12 og §13). Vi har også fått signaler fra ytterlige banker om at de vil komme med tilsvarende krav.



 

Har du flere spørsmål? Send oss en henvendelse